Калейніков Г.Є., Розен В.П. Електротехнічні системи електропостачання (укр) - файл n3.doc

Калейніков Г.Є., Розен В.П. Електротехнічні системи електропостачання (укр)
скачать (1739 kb.)
Доступные файлы (6):
n1.doc1853kb.18.09.2009 09:31скачать
n2.doc638kb.16.03.2009 12:00скачать
n3.doc1388kb.20.09.2007 11:52скачать
n4.doc101kb.24.09.2009 19:40скачать
n5.doc982kb.15.04.2009 16:25скачать
n6.doc432kb.15.04.2009 16:32скачать

n3.doc

  1   2   3   4   5
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Черкаський державний технологічний університет

Кафедра електротехнічних систем
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ ПО КУРСУ
„МЕТОДОЛОГІЯ ПРОЕКТУВАННЯ СЕП В САПР”

Черкаси 2007

Методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу “САПР енергообладнання” / Укл. Г.Є. Калейніков. - Черкаси: ЧДТУ, 2007р.


Укладач:


Калейніков Г.Є., к.т.н., доц.


Лабораторна робота №1

Тема роботи: „ОСНОВНІ ПРИЙОМИ РОБОТИ З ПРОЕКТОМ В ПАКЕТІ ELECTRICS”Мета роботи: отримати основні навички роботи з проектом в Electrics.
Послідовність виконання роботи

  1. Запустити Автокад та настроїти профіль

  2. Ознайомитись із основними принципами роботи в Автокаді, меню, кнопками та таке ін.

  3. Налагодити Автокад та зберегти профіль.

  4. Встановити профіль для Electrics.


Загальні відомості

Створення бази електричних пристроїв проекту


База електричних пристроїв проекту (БЕП проекту) – це список електричних пристроїв набраних з однієї або декількох Баз електричних пристроїв і передбачуваних для використання в проекті. Інформація про вибраний пристрій переписується в БЕП проекту, і після цього вона буде доступна для використання, не залежно від того, розташований проект на тому комп'ютері, де є база чи ні.

Якщо з типом якого-небудь електричного пристрою ви ще не визначилися, можна внести до БЕП проекту всі альтернативні варіанти і в процесі роботи, при необхідності, легко їх замінювати. Після закінчення роботи однією операцією можна видалити всі невживані типи пристроїв.

Якщо у всіх підключених БЕП не вдалося підібрати жодного відповідного варіанту, то потрібний пристрій можна або створити в БЕП, або відкласти його створення на якийсь час, і при формуванні схеми використовувати УГП з бібліотеки УГП.

БЕП проекту дозволяє підбирати пристрої по використовуваних в проекті УГП. Тобто ви можете, не користуючись БЕП, створювати електричні пристрої за допомогою бібліотеки УГП, а потім на певному етапі роботи здійснити підбір типів електричних пристроїв з БЕП проекту за списком їх УГП.

БЕП проекту дозволяє зберігати колекції електричних пристроїв. Якщо ви постійно розробляєте типові схеми використовуючи в них приблизно один і той же набір електричних пристроїв, то створіть їх колекцію і в новому проекті використовуйте її для вибору ЕП.

Створення функціональної схеми


У робочій версії програми функціональна схема не обробляється програмно і для її створення потрібно використовувати стандартні засоби AUTOCAD. Тим часом, для листів функціональної схеми, так само як і стосовно всіх інших типів схем і креслень проекту, працюють механізми формування листів схем в структурі проекту, вставки форматок, заповнення основного напису.

Створення принципової схеми


Процес створення принципової схеми полягає в основному в розміщенні графічних позначень елементів електричних пристроїв і визначенні електричних зв'язків між ними.

Існує два основні підходи до створення схеми. З попереднім вибором електричних пристроїв в базу проекту і з попереднім відображенням пристроїв за допомогою бібліотеки УГП. Обидва способи рівноправні і можуть використовуватися комбіновано.

Відберіть в базу проекту електричні пристрої, створіть ЕП що беруть участь в проекті. Результатом буде перелік елементів вашого проекту.

Такий підхід серйозно прискорить процес, оскільки позбавить вас від необхідності витрачати час на введення БПП кожного елементу і на визначення позначень контактів. Проте при такому підході ви повинні наперед визначитися з типом пристроїв.

Для другого підходу вставляйте УГП з бібліотеки УГП. При цьому у Вас в таблиці ЕП створюватимуться ЕП без типів. Потім додайте в базу проекту пристрій з бази ЕП і за допомогою інструменту «Підбір» підберіть типи пристроїв. Цей підхід вигідніший, якщо на першому етапі розробки ви ще не визначилися з типорозмірами електричних пристроїв.

Розміщення елементів електричних пристроїв в схемі


УГП може бути вставлене в схему різними способами.

По-перше, в Навігаторові із створеного раніше списку електричних пристроїв можна вибрати потрібний пристрій, і відповідне його УГП вставити в схему, при цьому воно буде повністю сформовано як елемент конкретного електричного пристрою (з відповідним позначенням і маркіровкою контактів).

Інший спосіб – вставити УГП з Бібліотеки УГП. Окрім цього в процесі роботи допускається копіювати УГП в листі схеми засобами AUTOCAD. При цьому, обов'язково потрібно вказати якому пристрою відповідає УГП, визначивши його БПП.

Якщо ж потрібний УГП, яке відсутнє в бібліотеці, і ніколи раніше не зустрічалося, його можна створити засобами редактора схем.

Визначення зв'язків


Одночасно з розміщенням УГП визначаються електричні зв'язки між ними, тобто промальовуються лінії зв'язку.

Потрібно відзначити, що лінії зв'язку на схемі – це ще не дроти. Лінія зв'язку лише показує наявність електричного зв'язку між контактами пристроїв, власне тому вона може сполучати більше двох контактів. Дріт має два кінці, якими він підключається до яких-небудь двох пристроїв, і саме дроту призначається його тип, перетин, колір, тобто визначаються параметри реального дроту, яким будуть сполучені пристрої. Лінія зв'язку може бути реалізована декількома дротами. При цьому вони можуть мати різну марку. Як правило, може бути декілька варіантів розбиття ліній зв'язку на дроти. Оптимальний варіант визначається при виконанні етапу трасування ліній зв'язку проекту.

Існує також підхід до формування електричної схеми, коли кожна лінія зв'язку реалізується одним дротом, тобто вона зв'язує строго два електричні пристрої. Відповідний тип схеми в нашій термінології називається напівмонтажною. Якщо ж допускається підключення однієї ЛЗ більш ніж до двох електричних пристроїв, тип схеми визначається як логічний. Ви маєте право використовувати обидва типи схеми одночасно в одному проекті.

Лінія зв'язку може бути визначена як шина або як перемичка.

До шини можна підключати інші ЛЗ. Шина розглядається програмою одночасно і як якийсь спеціалізований електричний пристрій і як лінія зв'язку. Тому ви можете розміщувати шини по оболонках і бачити її зв'язки з іншими проводами. У таблицях Навігаторах маркування вх/виходів шини створюється автоматично і може мінятися при зміні кількості підключених ліній зв'язку. При підході лінії зв'язку і шини до одного контакту УГП дріт підключатиметься до електричного пристрою.

Перемичка зазвичай створюється для з'єднання контактів одного пристрою. Перемичка не має позначення.

Завдання параметрів проводів


Приступати до призначення параметрів проводів рекомендується після того, як будуть повністю сформовані листи принципової схеми, де вони беруть участь.

Параметри дроту можна призначити в Навігаторові або безпосередньо в листі схеми за допомогою інструментів редактора схем. Можна призначити який-небудь набір параметрів відразу групі проводів.

Існує декілька способів завдання параметрів проводів – в ручному режимі (два способи), по діапазону номерів проводів, за типом електричного зв'язку з урахуванням розташування дроту (усередині оболонки і між зовнішніми оболонками).

Одним з найважливіших параметрів є тип електричного зв'язку. Він задається лінії зв'язку і відповідно всім її проводам. Використовується цей параметр для автоматичного визначення трас. Підтримується можливість завдання типу електричному зв'язку по номеру дроту.

Створення функціональних груп


Функціональні групи (ФГ) використовуються для відображення фрагментів схеми, що повторюються, елементів, що складаються з однакових наборів, з однаковими БПП. Всі елементи, що входять до якої-небудь функціональної групи, в переліку елементів будуть записані один раз, але буде вказано, скільки таких ФГ використане в схемі.

Лінії зв'язку також можуть брати участь у функціональних групах, але повтор їх позначень неприпустимо. До складу ФГ можуть входити елементи електричних пристроїв різних типів, і всі копії даної ФГ повинні бути ідентичні по складу і за типами вхідних елементів.

Не допускається частина елементів одного електричного пристрою використовувати у складі функціональної групи, а частина як самостійні елементи схеми. У такому разі вони розглядатимуться як елементи двох різних електричних пристроїв.

Не можна копіювати ФГ з листа в лист через буфер обміну, потрібно вставляти їх засобами редактора схем.

Заповнення основного напису


Заповнити основний напис можна в Навігаторові і в листі схеми. Зміна атрибутів відповідної схеми в Навігаторові безпосередньо впливає на стан основного напису цієї схеми, і ця інформація автоматично оновлюється при виклику її на редагування з Навігатора. Також зміни основного напису, зроблені в Навігаторові автоматично оновлюються в штампі форматки листа схеми, після виклику команди редагування штампу. Навпаки, зміни, зроблені в листі схеми назад в Навігатор не потрапляють, але будуть збережені, якщо не викликати на редагування основний напис з Навігатора.

Простановка зон


Зони обов'язково повинні бути визначені у всіх листах схеми. Не обов'язково стежити за порядком розподілу зон – він буде перевизначений автоматично однією командою.

При перевизначенні зон в проекті основні параметри беруться з першого листа схеми. Якщо в подальших листах параметри зон відрізнятимуться, то вони будуть перевизначені відповідно до настройок першого листа. Виняток становлять розміри області зон, які можуть відрізнятися для листів різних форматів.

Для того, що б в кожному листі схеми не визначати зони наново, визначте зони в шаблонах AUTOCAD і використовуйте їх при створенні нових листів схем. Не забувайте, що після вставки нового листа схеми вам буде потрібно повне перевизначення зон.

Визначення перехресних посилань


Перехресні посилання не можуть бути визначені раніше, чим будуть визначені зони листів схеми. Послідовність визначення перехресних посилань така: вкажіть, для яких елементів побудувати перехресні посилання, а потім послідовно виконати перевизначення зон, повну синхронізацію схеми і перевизначення посилань.

Наперед визначить спосіб побудови перехресного посилання в параметрах, і, при необхідності, налащтуйте у файлі template\cdref_table.ini.

Розміщення електричних пристроїв по оболонках


Електричні пристрої розміщуються по оболонках: шафам, панелям і т.п. Засоби Навігатора дозволяють створити дерево оболонок і вказати розміщення ЕП. Кількість рівнів вкладеності в оболонки практично не обмежена і складає 256 рівнів.

Якщо вам необхідно створити окремий пристрій, то вам доведеться створити оболонку типу «окремий пристрій», який отримує позначення, співпадаюче з БПП пристрою. Не залишайте пристроїв не розташованих в оболонках. Це приведе до помилок трасування ліній зв'язку.

На основі розміщення електричних пристроїв по оболонках проходить формування трас.

Якщо усередині якої-небудь оболонки розводка проводів не цікавить, то її потрібно оголосити кінцевою оболонкою. В цьому випадку механізм автоматичного формування трас усередині такої оболонки траси створювати не буде. Проте зберігається можливість створити їх уручну.

Трасування


Трасування – розбиття ліній зв'язку на дроти – етап проектування, без якого не обійтися при розробці проекту з логічним типом принципової схеми.

Трасування відбувається у декілька етапів.

Автоматичне трасування відбувається завжди при синхронізації листа схеми. Алгоритм визначення зв'язків заснований на порядку розташування оболонок в дереві оболонок. Для коректування цього алгоритму застосовується метод ручного призначення пріоритетів зв'язків між оболонками. Пріоритет призначається для зв'язків між оболонками (заборонені і затверджені зв'язки) і для конкретного дроту (фіксація дроту). Алгоритм трасування підвищує пріоритет затверджених зв'язків і знижує пріоритет заборонених при розрахунку варіантів прокладки проводів. Пріоритети тих зв'язків, які ще не були вами підтверджені, продовжують визначатися автоматично. Ви можете уручну прокласти лінію зв'язку, визначивши її конкретний шлях і зафіксувати її. Всі дроти даної лінії зв'язку матимуть вищий пріоритет і не будуть перетрасовуватись автоматично.

Після закінчення трасування, отримавши попередню картину прокладки ліній зв'язку між оболонками, коректують зв'язки і приймають рішення по прокладці спірних проводів, прокладаючи їх, наприклад, транзитом через інші оболонки або переміщаючи електричні пристрої в інші оболонки.

Створення трас

Траси – це пучки проводів, що сполучають які-небудь дві оболонки.

Процес створення трас полягає в розподілі проводів з певним типом електричного зв'язку за відповідними типами трас. Природно, заздалегідь повинні бути визначені всі можливі типи трас і вказано якому типу електричного зв'язку який тип траси відповідає. Це визначається при настройці проекту в параметрах програми.

Траси створюються (а також, при необхідності, і нумеруються) автоматично. Але їх можна створювати і редагувати уручну.

Траси усередині кінцевих оболонок автоматично не створюються. Проте їх можна створити уручну.

Створення джгутів


Джгут є пучок проводів, які конструктивно зв'язані на якій-небудь ділянці.

На відміну від трас джгути включають дроти, які можуть зв'язувати декілька оболонок або електричних пристроїв.

При формуванні джгута туди можна поміщати як окремі дроти, так і цілком траси. Створення джгутів описане в розділі «Навігатор» розділ «Таблиця джгутів».

Дріт може бути прокладений тільки в одному джгуті.

Перевірка помилок


ELECTRICS дозволяє обробляти різні помилкові ситуації, які виникають в результаті недогляду конструктора. За наявності можливості можна перейти до місця помилки.

За наявності помилок проект зберігає працездатність, і виправлення помилок залишається на розсуд користувача.

Допускається відключати перевірки, в яких немає необхідності. Можна контролювати помилки по групах, що відносяться до певних етапів проектування.

Розробка схеми підключень і схеми з'єднань


Для того, щоб можна було приступати до етапу розробки схем підключень і з'єднань необхідно, щоб була сформована принципова електрична схема, створено дерево оболонок, і всі пристрої повинні бути розміщені по цих оболонках. Якщо ви працюєте з принциповою схемою логічного типу, то всі лінії зв'язку обов'язково повинні бути розбиті на дроти, тобто проведений етап трасування. Повинні бути створені траси між оболонками.

Якщо Ви для електричних пристроїв використовуєте схеми підключень (СПП), то вони повинні бути створені в БЕП.

Якщо використовуються таблиці підключень, потрібно набудувати ini-файл, за допомогою якого ці таблиці створюються. Про це можна прочитати в розділі «Редактор схем».

У ELECTRICS передбачений механізм підключення програмних модулів, що спеціально замовляються, для відображення СПП.

Отримання переліку елементів


Перелік елементів створюється засобами генератора звітів. Цей звіт можна виконати по всіх електричних пристроях проекту, а також можна створити часткові переліки по одному листу схеми або по вибраних оболонках.

Також передбачається створення звіту відповідно до вимог ГОСТ, коли сортування пристроїв йде строго за збільшенням БПП. Але також можливо створити звіт, який декілька відступає від вимог ГОСТ, але тим часом широко використовується, коли сортування йде за збільшенням БПП, але разом з тим об'єднуються елементи переліку, що мають один і той же типорозмір.

Особливим чином поміщаються в перелік елементів ЕП, що входять до складу функціональних груп і складені пристрої.

Отримання таблиці з'єднань


Таблиця з'єднань виходить за наслідками трасування проводів для схеми логічного типу або безпосередньо на основі напівмонтажної схеми. Допускається декілька варіантів виконання цього звіту – для ліній зв'язку і для проводів, крім того, на основі вже створених форм звітів ви можете розробити свої власні з урахуванням всіх вимог. Сортування записів таблиці відбувається по позначеннях проводів.

Отримання таблиці зовнішніх з'єднань


Таблиця зовнішніх з'єднань будується за наслідками розміщення по трасах всіх проводів проекту. Записи в таблиці трас знаходяться в тому ж порядку, в якому вони були сформовані при створенні трас. Як і для інших звітів для таблиці зовнішніх з'єднань можливе доопрацювання під Ваші вимоги.

Отримання інших звітів


Як звіт можна оформити будь-яку інформацію, що відноситься до яких-небудь елементів проекту. Тому можливе отримання яких-небудь спеціалізованих форм звітів. Генератор звітів дозволяє створювати різні форми звітів, а за допомогою майстра звітів можна формувати нові звіти.

Розробка електромонтажних креслень


База електричних пристроїв дозволяє зберігати креслення і види пристроїв, які можуть використовуватися при виконанні електромонтажних креслень. За допомогою відповідного механізму можна вставляти креслення пристрою в креслення AUTOCAD. Оформити креслення дозволяє можливість взаємодії з програмою MECHANICS, яка також допоможе скласти і специфікацію для об'єктів креслення.
  1   2   3   4   5


Учебный материал
© bib.convdocs.org
При копировании укажите ссылку.
обратиться к администрации