Реферат - Роль ЗМІ у формуванні стилю та гендерних взірців в українському суспільстві - файл n1.doc

Реферат - Роль ЗМІ у формуванні стилю та гендерних взірців в українському суспільстві
скачать (48.5 kb.)
Доступные файлы (1):
n1.doc49kb.06.11.2012 23:54скачать

n1.doc

Міністерство культури і туризму України

Київський національний університет культури і мистецтв

Реферат

«Роль ЗМІ у формуванні стилю та гендерних взірців в українському суспільстві»


Виконала:

студентка ІІІ-го курсу

групи СОЦ-69

Массалига М.

Київ 2011

Зміст

Вступ

1. Місце ЗМІ у суспільстві.

2. Короткий екскурс історії.

3. Образ «справжньої» жінки на сторінках глянцю.

4. «Справжній» чоловік через призму

чоловічих журналів.

Висновок
Вступ

Так вже склалось, що в нашому суспільстві (а прийшло це свого часу із заходу) ЗМІ має глибинний та різносторонній вплив на повсякденне життя. Диференціація соціуму приводить до того, що для «успішної комунікації» вже не достатньо визначати партнера в рамках лише бінарної опозиції (чоловік/жінка, молодий/старий, багатий/бідний і т.д.); ідентичність складається із більшого числа компонентів: гендера, статусу, етнічності, сексуальної орієнтації та ін. На фоні підвищення стандартів життя та благоустрою західне суспільство вже з кінця 1950-х р.р. стало розглядатись як суспільство споживання (П.Бурдьє, Е.Гідденс та ін.), українське ж суспільство – з 1990-х р.р. Символами соціального статусу стають споживацькі товари, а стиль споживання концептуалізується як один із базових критеріїв виділення класів. На зміну радянського суспільства товарного дефіциту прийшло суспільство споживацького вибору, яке дає своїм членам нові можливості і пред’являє до них зовсім інші вимоги.

За останні 20 років доля журнальних матеріалів, прямо чи …….косвенно…… присвячених питанням споживання, значно збільшилась. Реклама грає значну політичну роль в тиражуванні не стільки товарів та послуг, скільки в трансляції стилів життя, і є способом тестування реальних споживацьких практик на автентичність, на відповідність заданому взірцю.

На думку, Бодрийяра, саме реклама здатна сказати нам, що саме ми споживаємо через речі.

І. Місце ЗМІ у суспільстві.

Мас-медіа створюють та розповсюджують знання про суспільство, про принципи його організації та функціонування, створюють та показують нормативні взірці та моделі поведінки, тим самим активно беруть участь в процесі формування соціальної реальності. Паралельно з цим, важлива роль ЗМІ в сучасному суспільстві визначається їх здатністю до швидкого реагування на ….происходящие…. актуальні події та процеси, створенню і трансляції в суспільстві ідей, цінностей, уявлень. Уявлення про мужність та жіночність також створюються за допомогою ЗМІ.

Сучасне ЗМІ займають важливе місце в житті суспільства, вони представляють різноманітну інформацію, а також можливості для самоосвіти та розваг. Як правило, виділяють чотири основні функції мас-медіа: інформування, розважання, переконання и передача цінностей.

Журнали, глянцеві видання – це один із типів друкованих медіа. Журнал є одним із основних засобів масової інформації, робить вплив на суспільну думку, формує її відносно з інтересами конкретних суспільних класів, політичних партій, організацій.

Глянцеві, ілюстровані журнали займають середнє положення в медіа індустрії між газетами і книгами, що визначає її специфіку. Вона заклечається в тому, що спочатку, з моменту виникнення, кінця 19 ст., журнали були покликані закрити пробіл між газетами і «серйозними», «інтелектуальними» книгами. На сторінках журналу інформація розважального характеру (модні новинки, реклама товарів та послуг) передуються з матеріалами історії, мистецтва, культурному надбанню, які по формі і змісту доступні масовому читачу. Інша особливість журнала є його «агресивність», орієнтація на конкретну групу: за статтю (чоловічі/жіночі), професійна приналежність ( для бухгалтерів, вчителів фізики і математики та ін.), місця проживання (місто/село) тощо.

ІІ. Короткий екскурс історії.

Контекст виникнення гендерно-орієнтованих журналів радянської та пострадянської Росії безпосередньо пов'язаний з гендерною політикою держави.

Оскільки, в радянський період ЗМІ були державними, вони виконували функцію пропаганди і агітації, здійснюючи гендерну політику держави. Нормативними зразками маскулінності і фемінності служать «робітник і колгоспниця». Набір гендерних ролей змінюється під впливом загальних соціальних, політичних і економічних трансформацій. Згодом особи героїнь, представлених на фотографіях, стали більш доглянутими, з’явилось трохи косметики, прикраси, хоча домінуючою формою одягу залишився костюм (піджак, спідниця).

Пострадянський період – це період гласності та демократизації ЗМІ, зникає державна монополія на розповсюдження інформації. З початку 90-х років в українському суспільстві спостерігається стрімкий ріст кількості «чоловічих» та «жіночих» журналів.

Особливість ілюстрованих глянців полягає в тому, що вони претендують на формування стилю життя свого читача. На відміну від спеціалізованих журналів, присвячених одній темі, наприклад, комп’ютерам, автомобілям, в’язанню, домашньому інтер’єру , ці видання охоплюють всі сфери життя сучасного чоловіка і жінки. Вносяться зміни образів «справжньої жінки» та «справжнього чоловіка».

ІII. Образ «справжньої» жінки на сторінках глянцю.

Можна виділити наступні образи жінок журналами.

«Красива жінка, жінка-модель». Формування цього образу виконується через матеріали, присвячені технологіям краси (системи омолодження організму, рекомендації по правильному харчуванню, візажу, доглядом за тілом, тощо). Показуються модні новинки, тренди, марки по сезонам.

«Ділова жінка, жінка-професіонал». Тиражування цього образу виконується «опосередковано», через біографічні матеріали та інтерв’ю з відомими жінками. Ці персонажі позначаються як «героїня номеру», «наш гість» тощо. Необхідно відмітити, що в більшості випадків, професіональна діяльність жінок відносяться до так званого «жіночого бізнесу» (модельне агентство, салон краси, бутик тощо)

«Щаслива жінка». Цей взірець представлений у сфері любовних відносин. Образ жінки, щасливої в особистому житті, формується за допомогою текстів-розповідей про щасливе кохання, гармонічних сімейних відносин. Як правило, вони супроводжуються відповідними фотографіями.

«Секс-символ». Частково цей взірець перегукується з образом «красивої» та «щасливої» жінки, однак, крім краси, стильності, елегантності цей типаж включає в себе сексапільність. В зміст образу акцентується сексуальність жіночого тіла.

«Дружина і мати». Він пов'язаний із сім’єю, уходом та вихованням дітей, домашньої праці. Домашня праця тут представлена скоріше як прикраса будинку (дизайн, флористи тощо), приготування їжі – не рутина, а можливість творчої самореалізації для «справжньої» жінки.

Необхідно також відмітити, що різні типажі жінок, представлені в журнальній медіа продукції, належать до так званого вищого середнього класу. Ці жінки володіють достатньо високим соціальним та економічним статусом. Оскільки стиль споживання розрахований на рівень прибутку вищого та вищого середнього класів. Однак, більшість читачів купують не просто журнал, а сурогатний замісник «красивого життя» на яку у них немає коштів.

IV. «Справжній» чоловік через призму

чоловічих журналів.

Можна виділити наступні типи глянцевих взірців:

«Джентльмен». Чоловіки, тут представлені як правителі світу. В якості суб’єкта референції для нормативної мужності виступає англійська аристократія, яка виступає «взірцем субкультури заможності». Цей стиль представлений конкретним стилем одежі та аксесуарів: строгий діловий (англійський) костюм, галстук, золотий годинник «Ролекс» , ручка «Паркер» та ін.

Ще один важливий компонент dress-code «джентльмена» - взуття. Взуття із просто предмету «одежі для ніг», стає способом представлення чоловічого образу навколишнім.

Жінка, у цих виданнях, виступає тут як суб’єкт компетентного оцінювача справжнього чоловічого стилю, як дзеркало, в якому відображається норматив мужності.

«Гурман». Образ знавця та поціновувача ….изысканных блюд…… , спиртних напоїв і сигар репрезентується ….посредствам………рекламних матеріалів, які розповідають про …..достоинствах…… тієї чи іншої марки, наприклад, коняку («Реми Мартен», «Мартель», «Камю», «Курвуаз’е», «Отард» и «Гот’є» та ін.), а також поради та рекомендації, пов’язані з етикетом використання таких елітарних продуктів.

Друга чоловіча пристрасть – дорогий тютюн, споживання якого також строго регламентується. «Справжній» чоловік повинен знати що, як и коли він повинен курити, для цього йому надається певна інформація, відносно типів, сортів тютюну, його міцності, ціні, країні-виробнику, формі та розмірі сигар.

«Спортсмен». Важливу роль тут грають елітарні види спорту. «Справжній» чоловік присвячує спорту своє дозвілля, - це його хобі , яке потребує не менший обов’язок, чим робота та кар’єра. Сюди входять види спорту: гольф, кінне поло, великий теніс, гірські лижі, яхтинг, серфінг тощо.

Крім цього образ «справжнього» чоловіка включає турботу про своє тіло. Він повинне бути в гарній фізичній формі, має займатись в тренажерних залах, відвідувати дорогі фітнес-клуби.

«Колекціонер». Розгляд колекціонування як спосіб виразу орієнтації на владу і співвідношення матеріальних затрат і ….вигод… колекції. Це спосіб не тільки витратити, але й заробити гроші, отримати повагу навколишніх, продемонструвати свою ….исключительность…… і …состоятельность………. Крім цього, колекціонування – можливість створення сімейної власності, формування колективної ідентичності сім’ї, по можливості накопичення і передачі культурних та матеріальних цінностей.

Висновок

Особливість ілюстрованих журналів полягає в тому, що вони претендують на формування стилю життя своїх читачів. На відміну від спеціалізованих видань, присвячених одній темі, ці видання охоплюють всі сфери життя сучасного чоловіка та жінки. Навіть швидкий перегляд на матеріали цих видань дозволяє побачити гендерну асиметрію в розумінні мужності та жіночності.

Жіночі видання найбільш активно представляють жінок як турботливих та коханих дружин, виховательок дітей, хранителів домашнього ….очага….

Журнали для чоловіків акцентують увагу на автономності та професіоналізмі своїх героїв, а також агресії і фетишизмі споживання.

Учебный материал
© bib.convdocs.org
При копировании укажите ссылку.
обратиться к администрации