Презентация - Проблемы озера Свитязь - файл n4.doc

Презентация - Проблемы озера Свитязь
скачать (29032.3 kb.)
Доступные файлы (8):
n1.ini
n2.ini
n3.db
n4.doc1829kb.28.11.2009 14:14скачать
n5.ppt13221kb.27.11.2009 20:40скачать
n6.ini
n7.doc1829kb.28.11.2009 14:14скачать
n8.ppt13221kb.27.11.2009 20:40скачать

n4.doc
Озеро СвітязьОЗЕРО «СВІТЯЗЬ». «ЧУДО УКРАЇНИ». Дві сторони медалі
СЛАЙД 2

Шацькі озера, група з понад 30 озер у північно-західній частині Любомльського району Волинської області, у межиріччі Прип'яті й Західного Бугу, поблизу с. м. т. Шацька. Шацькі озера розташовані серед лісових масивів, де побудовано багато санаторіїв і таборів відпочинку. Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер 1983 створено Шацький національний природний парк (площа 32 500 га).

Територія, на якій розташовані озера, називається Шацьким поозер'ям. Найбільші з Шацьких озер - Світязь (пл. 27,5 кв. км, друга за розміром природна водойма в Україні після озера Ялпуг), Пулемецьке озеро (пл. 16,3 кв. км), Луки (пл. 6,8 кв. км), Люцимир (пл. 4,3 кв. км), Остров'янське озеро (пл. 2,5 кв.км ), Кримне (пл. 1,44 кв. км), Пісочне озеро (пл. 1,86 кв. км).

Шацьке поозер'я являє собою зандрову рівнину в межах Поліської низовини. Центральна його частина характеризується поширенням озерних карстових улоговин, які утворилися у крейдових відкладах. Озера, що лежать серед болотних ландшафтів, утворилися внаслідок нагромадження алювію i підвищення рівня ґрунтових вод, за умов незначного похилу території й відсутності постійного стоку. Береги Ш. о. низькі, улогі, складені піщаним, піщано-гальковим i біогенним матеріалами; є заболочені ділянки. Живляться атмосферними i підземними водами, а також за рахунок водообміну по каналах, якими сполучені окремі озера. Влітку вода добре прогрівається, взимку Ш. о. замерзають. Мінералізація води помірна або знижена, її величина коливається від 75 — 125 до 200 - 250 мг/л. Колір води змінюється від жовтувато-зеленого у мілководних озерах до смарагдово-зеленого у глибоких. Дно вкрите переважно піщано-мулистими відкладами, торфовими й сапропелевими мулами.

СЛАЙД 3

Світязь - найглибше озеро України, а також найбільше за об'ємом прісноводне озеро в країні. Належить до групи Шацьких озер, розташованих на території Шацького національного природного парку на Волинському Поліссі.

Світязь розташований у Шацькому районі Волинської області. Площа озера 26 км2, найбільша глибина 58,4 м, хоча середня глибина становить 6,3 м, а прибережна смуга мілководна. Прозорість води до 8 м. Верхні шари води влітку прогріваються до 20 °С і більше, на глибині температура води постійна і становить 9 °С. На озері є острів площею до 7 гектарів. Через канал Світязь сполучається з озером Луки та іншими озерами. Біля берегів Світязя розташоване однойменне село.

Берегова лінія протяжністю понад 30 км заросла комишами, очеретом та осокою, поблизу берегів вода частково вкрита ряскою й лататтям. Самі береги окреслені нечітко - піски, крейдяний мергель і вапняки надають їм своєрідності і неповторності. Сосни з березами, грабами, дубами подекуди підходять до самої води.

Озеро багате бентосом, рибою (вугор, лящ, окунь, щука, сом), водоплавними птахами, умови сприяють розведенню хутрового звіра.

Серед учених немає єдиної думки щодо походження Світязя та інших Шацьких озер. Одні вважають, що після відступу дніпровського льодовика понад 10 тис. років тому на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера розглядаються ними як релікти, тобто залишки цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші учені твердять, що озера мають виключно карстове походження. А поява глибоких западин, за цим припущенням, пов'язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

Живиться Світязь переважно підземними та атмосферними водами.

СЛАЙД 4

Озеро Світязь своєю красою «примагнічує» туристів з усіх куточків України, Польщі, Білорусі.

СЛАЙД 5

Також найбільше озеро після Світязя – Пулемецьке

СЛАЙД 6

Після нього – Луки

СЛАЙД 7

Перейдемо безпосередньо до головних екологічних проблем села і озера Світязь.

СЛАЙД 8

Перша проблема – відсутність каналізації

СЛАЙД 9

Одним з таких невідкладних завдань, які потрібно вирішувати в першу чергу, є каналізаційно-очисна система. У самому селі Світязь, що прилягає до озера, і де найбільше розміщається відпочивальників, досі немає каналізації. А на тутешній кількакілометровій «пляжній території», яка лиш символічна огороджена жердинами, немає жодного громадського туалету.

З кожним роком збільшується рекреаційне навантаження на парк. За приблизними підрахунками уже нинішньго літа на Світязі відпочивало більше ста тисяч туристів. Особливо різко зросло число відпочиваючи в приватному секторі сіл Світязя, Пульма, Мельників. А умов, належного сервісу для них немає.

СЛАЙД 10

Цитата із «Рівненської» газети

Відгук журналіста

Вздовж берега — тисячі відпочиваючих у палатках і просто неба. Сотні автомобілів... Сільський базарчик просто над дорогою, де під палючим сонцем продають і рибу, і молоко. Як зазначила головний державний санітарний лікар Волинської області Наталія Янко, Зростає і ризик подальшого забруднення. Місцева влада питання водопостачання, каналізації, збору і видалення побутових відходів не вирішує. Будівництво очисних споруд, розпочате у селі Світязь торік, нині припинено. Також не вирішено питання спорудження централізованого водопроводу і в урочищі Гряда (де до сотні баз різного ѓатунку), і в селищі Шацьк. Немає автостоянки для необхідної кількості відпочиваючих.

Навіть одна з найпотужніших баз відпочинку — пансіонат «Шацькі озера» — не має, як визнала санепідстанція, належних умов утримання. Отже, ймовірно, наступного року не отримає дозволу приймати відпочиваючих. Заступник голови Волинської облдержадміністрації Святослав Кравчук, який очолює обласну надзвичайну протиепідемічну комісію, попросив написати лист до очільників області з проханням надати фінансову допомогу в проведенні каналізації у селі Світязь.

СЛАЙД 11

Розглянемо шлях вирішення

СЛАЙД 12

Проект сільської каналізації, що розробляється, коштує шістнадцять мільйонів гривень. Акумулювати такі фінанси, включаючи інвесторів з числа тутешніх оранізацій і бізнесу, допомогу з місцевого й державного бюджетів, повинні органи місцевої влади. Взятися за вирішення цієї та інших проблем, пов'язаних з сервісом, роміщененням численного туристичного автотранспорту, створенням прибережних водоохоронних зон міг би комунгосп. Але Світязька сільська рада ще й досі його не створила, хоча в її планах це передбачено. Тому виконання цього питання вирішено взяти під особливий контроль.

Але нажаль на шляху вирішення лежить ще одна проблема – гроші.

СЛАЙД 13

Наступне лихо – забруднення води

СЛАЙД 14

Як повідомляє UGMK , вчений стверджує, що цинк, мідь, свинець, кобальт - далеко не повний перелік важких металів, які виявлені в Шацьких озерах під час досліджень. Плюс - пестициди та нітрати.

"Я бачив, як лежать свинцеві акумулятори не у Світязі, а в озері Шацької групи, акумулятори від комбайна лежать просто у воді, меліоративних канавах. А вода із меліоративних каналів потрапляє прямо у водойми. Це уже свинець", - зазначив Ільїн.

За даними екологів, у Пулемецькому озері вміст міді перевищує норму у 27 разів, цинку - у 8, свинцю - у 17.

"За результатами досліджень Інституту гідробіології НАН України, навіть зафіксовано наявність важких металів у рибі. Окрім того, в донних відкладах є пестициди кількох видів. Все це, звичайно, лімітує, обмежує рекреаційне використання водойм", - уточнив Леонід Ільїн.

Доктор географічних наук Ярослав Мольчак розповів: "Сьогодні використовувати органічні добрива значно складніше. Використовуючи мінеральні добрива, а мінеральні добрива якраз і призводять, як і раніше, до забруднення навколишнього середовища".

Екологи також відзначають, що особливо велике навантаження на озера саме влітку. Лише в селі Світязь відпочивальників зазвичай у цю пору - до п’яти тисяч. Відпочивають громадяни переважно "дикунами". І, відповідно, залишають після себе купи сміття.

"Практично там кожен дім чи кожен другий приймає рекреантів. Невідомо, які умови, які засоби, і все це не зареєстровано", - зазначила кандидат географічних наук, доцент Олена Ільїна.

Фахівці стверджують, що найбільше екологія водойм страждає від тотальної забудови прибережної зони. Наступ на озера відбувається щороку. І з часом біля них з’являються нові котеджі.

"Якщо проїхатися озером Світязь, ви побачите, що будують переважно у прибережній зоні. Будує, хто де хоче, хто має більше грошей, хто має більше влади, той може залізти, куди завгодно", - заявив Ярослав Мольчак.

Науковці стверджують, що на облаштування належної рекреації на Шацьких озерах, а це насамперед озера Світязь та Пісочне, потрібно приблизно 250 тисяч гривень. Завдяки цим коштам стане можливим забезпечення нормальних умов відпочинку для всіх охочих, а також очищення води Шацьких озер.

СЛАЙД 15

На турбазі і в селі такої води не побачиш, але вона завжди є в зоні промислових стоків де її не бачить стороннє око.

СЛАЙД 16

Шлях вирішення проблеми забруднення води

СЛАЙД 17

екологи запевняють, що постійно контролюють ситуацію. Для завершення будівництва колектора вартістю 1,5 мільйона гривень немає грошей. Проект фінансують з державного і районного бюджетів. Частина грошей, а саме по 1200 гривень щомісяця, повинні надходити з кожного підприємства, що має на Світязі бази відпочинку. Для обмеження викидів у озеро місцева влада обіцяє закрити ті бази, що не профінансують будівництво колектора.

Знову вирішення проблеми наткнулось на стару проблему – гроші

СЛАЙД 18

Де є багато людей – там є багато сміття. Проблема №3 – сміття

СЛАЙД 19

Ось такими виглядають околиці сміттєзвалища в «жаркий сезон»

Цитата журналіста який відправився на відпочинок в розпал сезону:

«Більше до вас ніколи не поїду. Я просто вбита безладом біля озера. Ніяких умов для відпочинку немає. У вас не пляж, а сміттєзвалище, Пляшки, пачки, папірці, обгортки на березі розкидані, смітників немає, мішки з відходами при дорозі стоять, пройти неможливо. Пиво продають на кожному кроці, туалетів також немає. По малій і великій нужді мусово йти в кущі. Гидко згадувати... Хоч би додумалися платні нужники поставити, якщо не для гігієни, то, принаймні, щоб гроші заробити. Люди, ви в якому столітті живете? З таким сервісом ви всіх відпочивальників розлякаєте».

СЛАЙД 20

Графік ілюструє процент занятої площі сміттєзвалища Світязя

З цього графіка можна побачити що у 2000 році туристи були більш “чемними” на озері. Тому сміттєзвалище було заповнене після сезону 2000 року лише на 11%

2003 рік заповнив ще 12% і тому загальний рівень склав 23%.

2006 рік

Рівень забруднення зростає до 36%, що викликає занепокоєння у екологів

2009 рік

Сміттєзвалище заповнене на 58%. Проблема зростає

Прогноз на 2011-2014рр.

Якщо так піде далі то спеціалісти обіцяють що Світязь стане одним великим “плавучим сміттєзвалищем

Забруднення сягне 160%

СЛАЙД 21

Шлях до вирішення проблеми:

СЛАЙД 22

Екологи сильно занепокоєні ситуацією у районі “Шацькі озера”. Тенденція забруднення росте з дуже небезпечними темпами. Сміттєзвалище самого села Світязя уже практично заповнене.

Шлях до вирішення цієї проблеми лежить не тільки через банківський чек. Все діло у “наших” людях. Як розповідає начальник турбази “Шацькі озера”, кожен літній день – це тонни сміття, і що саме гірше, сміття яке валяється просто на пляжі.

Проект нового сміттєзвалища відкладений у довгу скриню через відсутність коштів. Тут і побудова колектора для очистки води, і проект каналізації, і ще й це сміття.

СЛАЙД 23

Остання проблема яку сьогодні розглянемо – незаконне використання земель

СЛАЙД 24

Аби створити додаткові місця відпочинку, власни-ки земельних ділянок без жодних дозволів добудовують споруди різного типу, через що антропогенне навантаження на довкілля Світязя збільшується. Зростає і ризик подальшого забруднення.

Графік показує що землі Світязя за 9 років заповнились повністю. Як повідомляють спеціалісти скоро на Світязі – яблуку не буде де впасти.

СЛАЙД 25

Шлях до вирішення

СЛАЙД 26

Більш відповідальний контроль земель може призупинити ненажерливе “поїдання” земель, в основному навколо озера Світязь.

В нинішньому році було затверджено Міністерством охорони навколишнього природного середовища проект організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів та об’єктів національного природного парку як доповнення до попереднього, в якому враховано зміни, що сталися в останні роки, наукові досягнення та соціальні особливості району.

СЛАЙД 27

І на кінець перейдемо до висновку:

СЛАЙД 28

Озеро Світязь сьоме чудо України, воно належить до району щацьких озер, окрім нього, тут є ще двадцять озер. І найкрасивіше і велике серед них — Світязь. У цьому чарівному куточку на межі України, Білорусі і Польщі в 1983 році було створено Шацький державний природний національний парк.

Донині серед учених немає єдиної думки щодо походження Світязя і інших шацких озер. Дехто вважає, що після відступу дніпровського льодовика на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера розглядаються ними як релікти, тобто залишки цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші учені твердять, що озера мають виключно карстове походження. Останні дослідження підтвердили льодовикове походження Світязя і його найближчих побратимів. А поява глибоких западин, по їх припущенню, пов'язано з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

Нажаль, славетне озеро, має цілий “букет” проблем, які потребують негайного вирішення. Ці 4 проблеми це не кінець списку. Якщо негайно не взятися за приведення Світязя в порядок ми можемо втратити це “чудо”, яке стільки часу приваблювало туристів з різних куточків України, Польщі, Білорусі….
ЛІТЕРАТУРАПЛАН:

  1. Вступне слово

  2. Слово про Світязь

  3. Проблеми

  4. Їх вирішення

  5. Висновок


Учебный материал
© bib.convdocs.org
При копировании укажите ссылку.
обратиться к администрации