Творча робота - Семантика учти в Пісні чотирнадцятій Одіссеї Гомера - файл n1.docx

Творча робота - Семантика учти в Пісні чотирнадцятій Одіссеї Гомера
скачать (16.9 kb.)
Доступные файлы (1):
n1.docx17kb.15.10.2012 23:07скачать

n1.docx

Міністерство освіти і науки України

Київський національний лінгвістичний університет
Самостійна творча робота

на тему:

«Семантика учти в «Пісні чотирнадцятій» «Одіссеї» Гомера»

Підготувала студентка І курсу

112 групи

Факультету гурманської філології

Кузьменко Марії
Київ 2011

Антична культура — це культура Стародавньої Греції і Риму, яка заклала основи європейської культури. Вона створила античний гуманізм, піднесла земну красу та створила основні поняття європейської філософії. Літературна творчість у Греції здавна існувала в усній формі, що підготувало появу перших літературних творів, видатних пам'яток світового епосу — "Іліади" й "Одіссеї" (IX—VIII ст. до н.е.), в яких великий Гомер розповідає про події Троянської війни.

Дуже глибоке літературознавче осмислення отримала проблема семантики первісних обрядів-свят і смакування на них певних страв та вина, культура споживання якого в античному середземноморському світі була вельми розвинута. Дані тенденції розглядала та аналізувала видатний російський науковець Ольга Михайлівна Фрейденберг.

У «Лекції XXII» вона детально аналізує обряд жертвоприношення. Ольга Михайлівна пише, що він є центральним культовим дійством. Принесення пожертви світлим богам супроводжується учтою, смакуванням ніби разом із богом м’яса жертовної тварини і вина. Це смакування носить релігійний характер. Людина ніби наповнюється разом з богом тією самою субстанцією і входить в оргаїстичний стан.

«Лекцію XXIV присвячено бенкетуванню.

Ольга Фрейденберг відмічає, що у нас відсутній спеціальний термін, яким можна було б точно відтворити обряд споживання їжі та питва, аналогічний античному. Саме обряд, тобто релігійне дійство. Науковець водночас показує, що обряд поступово переходить в учту. Наприклад, розривання жертви і споживання її в сирому вигляді змінюється розділенням поміж присутніми їжі, котра була приготована кухарем. Прислужникам подається вино. Бенкетування відбувається за одним чи декількома столами та супроводжується музикою. Голови тих, хто сидить за столом прикрашають вінками із квітів. Під час учти узвичаєне декламування віршів та поем, співання гімнів. Ті, що трапезують, обмінюються промовами, що мають звеличували ний або сатиричний характер.

Учта із гостями була узвичаєна як щоденний вечірній ритуал. На початку подавалися прості традиційні страви: каші, м'ясо, всілякі трави. Далі перші столи виносилися. Приносилися інші з вином та десертом.

В епічній поемі Гомера «Одіссея» - «Пісня чотирнадцята» наведено приклад «бенкетування» свинопаса Евмея і його гостя Одіссея.

Прочитавши «Пісню чотирнадцяту» з поеми «Одіссея» я виділила два моменти учти. Слідуючи значенню обряду учти за О.М.Фрейденберг, вона супроводжувалась розповідями Одіссея та Евмея. Перше частування відбувалось при зустрічі гостя. Хазяїн сам постав в ролі кухаря та приготував двох поросят. Він посипає готове м'ясо мукою і подає найкращу частину гостеві, потім наповнює келих вином, сідає насупроти і запрошує гостя до частування. Гість напившись передає келих хазяїну, так вони по черзі частують з одного і того ж келиха і ведуть діалог, що складається із взаємних розповідей.

Цей момент був введений як бенкетування, оскільки відбулася зустріч втомленого гостя. За традицією античності гостей зустрічали бенкетуванням. Обряд відбувався в робочий час. Про це ми дізнаємось з рядків:

«Зараз одверто і щиро всю правду тобі розповім я.

Навіть коли б на весь час ми з тобою наїдків придбали

Й досить напоїв солодких і, сидячи тут у хатині,

Учти справляли безжурно, на інших роботу лишивши…»

Друге ж частування відбувалось традиційно ввечері, коли решта свинопасів повернулись додому. Господар тут вже наказує їм взяти найжирнішого кабана та приготувати на честь приходу гостя.

«Аж незабаром прийшли свинопаси з гуртами своїми.

Як почали у хліви вони на ніч свиней заганяти,

Довго ще крик їх і вереск лунав навкруги невимовний.

Товаришів своїх врешті гукнув свинопас богосвітлий.

«Кращого вепра женіть сюди, щоб заколоти для гостя

З дальнього краю. А з ним і самі почастуємось добре.

Досить трудів зазнаємо для цих ми свиней білоіклих,

Тільки всі наслідки інші безплатно весь час пожирають».»

Отож, можна сказати, що семантика учти не просто не залишена без уваги в епічній поемі «Одіссея», а займає одну з головних позицій в творі. На мою думку, автор хоче підкреслити цим повагу до гостя та обрядовість при прийомі, відобразити важливість таких деталей. Безперечно, за думкою О.Фрейденберг, в «Одіссеї» обряд – релігійне дійство, яке переходить в учту. Але, як на мене, в даній поемі ця учта виступає дещо буденною, але із святковим бенкетуванням на честь гостя.

Учебный материал
© bib.convdocs.org
При копировании укажите ссылку.
обратиться к администрации